

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Features | PGA |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 1 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 6.5 mW |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 16 |
| Input capacitance | 10 pF |
| Number of Inputs | 3 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 3.5 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 500 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 3 |
| Resolution | 2 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 116 dB |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Pseudo-Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 3.3 V, 5 V |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
Stock: 618
Distributors
pcbx
Unit Price$10.23041
Ext.Price$10.23041
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.23041 | $10.23041 |
| 10 | $8.11025 | $81.10250 |
| 25 | $7.58091 | $189.52275 |
| 50 | $7.41199 | $370.59950 |
| 100 | $7.24686 | $724.68600 |
| 300 | $6.95917 | $2087.75100 |
| 500 | $6.68290 | $3341.45000 |
| 1000 | $6.41750 | $6417.50000 |
